Artykuł

Dlaczego lampy słabo świecą? Czyli czas na regenerację reflektorów

Odnosisz wrażenie, że przednie reflektory w twoim samochodzie słabo świecą? Istnieje kilka przyczyn tego stanu rzeczy. Możesz oczywiście wydać majątek w ASO na nowy lampy lub tanie, marne zamienniki i pozbyć się problemu. My polecamy regenerację oryginałów! Przedstawiamy kilka sposób jak przywrócić dawny blask naszym reflektorom

Po kilku latach eksploatacji reflektory samochodowe tracą wiele ze swoich pierwotnych parametrów. Niezadowoleni z jakości oświetlenia właściciele aut w pierwszej kolejności decydują się na montaż mocniejszych żarówek lub, co gorsza, wymianę żarówek halogenowych na (nielegalne!) palniki ksenonowe. Często jednak przyczyna słabego oświetlenia leży, gdzie indziej.

1. Zmatowione, porysowane, zżółkłe szkła
Zniszczona, zewnętrza część lampy (tzw. szkła) po pierwsze znacząco ogranicza przepływ światła żarówki, co wpływa na zmniejszoną widoczność podczas jazdy oraz spadek bezpieczeństwa na drodze. Po drugie nieestetycznie wygląda i obniża w „oczach” wartość naszego samochodu. Co w tym wypadku możemy zrobić? Oczywiście podjąć się własnoręcznej naprawy czyli polerki – w końcu reflektor sam w sobie jest sprawny, a jedynie jego zewnętrzna warstwa uległa próbie czasu.  Zakup nowej lampy w tym wypadku to zbędny wydatek.

Prace możemy wykonać na dwa sposoby: nie wymontowując lampy z karoserii (czyli „na samochodzie”) jak i w domowym zaciszu z reflektorem w ręku. Prawdę mówiąc efekt dobrze wykonanej polerki w obu przypadkach będzie taki sam, z tą różnicą że w pierwszym zaoszczędzimy czas (i nerwy) na  wyciągnięcie i włożenie lampy w swoje miejsce.

>>> Zobacz na Auto Świat: Reflektor do auta - pokazujemy czym się różnią

Skupmy się zatem na pierwszej metodzie. Zaczynamy od zakupu odpowiedniego preparatu do czyszczenia lamp (PLASTIKOWYCH! SZKLANYM KLOSZOM NIE JESTEŚMY W STANIE POMÓC). Na rynku istnieje ich całe mnóstwo, a wybór zależy w głównej mierze od zasobności portfela i własnych przekonań. Ceny zaczynają się od kilku, na kilkuset złotych kończąc. Często można również napotkać zestawy do czyszczenia lamp składające się z kilku środków i „specjalnych” szmatek.

Następnym krokiem jest zabezpieczenie karoserii wokół lampy taśmą malarską, aby uniknąć uszkodzenia lakieru. Jeśli już to zrobimy to nie pozostaje nam nic innego jak nanieść pastę/preparat na klosz i rozpocząć pierwszy etap polerowania przy pomocy np. filca. Polecamy wykonywać to w sposób przedstawiony w instrukcji, ponieważ każdy produkt charakteryzuje się innymi właściwościami. W większości przypadków należy unikać polerki mechanicznej – można łatwo przypalić klosz, porysować lub zniekształcić. W tym etapie oczyszczamy i usuwamy zabrudzenia. Drugim krokiem jest delikatne końcowe wypolerowanie (np. ściereczka z mikrofibry), aby uzyskać efekt krystalicznie czystej lampy. Czas poświęcony na przywrócenie blasku kloszom wynosi od jednej do kilku godzin w zależności od preparatu i naszej wprawy.

2. Przepalone, zmatowione odbłyśniki
To najczęstsza przyczyna problemów z używanymi lampami. Przyczyniają się do tego słabej jakości żarówki, których lakierowane elementy podczas świecenia wypalają się, przez co wewnątrz reflektora pojawia się osad. Wiele żarówek nieznanej marki nie posiada filtra UV – nadmiar tego promieniowania niszczy elementy wykonane z tworzyw. Ponadto życie reflektorów skracają nieszczelne klosze. Efektem jest przedostawanie się wody, soli oraz agresywnych środków czyszczących stosowanych w myjniach.

Zmatowienie oraz wypalona powierzchnia kwalifikuje odbłyśnik (najważniejszy element lampy) do naprawy. Niestety NIE DA się jej wykonać samodzielnie! We wnętrzu reflektora panuje wysoka temperatura – odbłyśnika nie można po prostu pomalować „srebrzanką”. Jedyny poprawna metoda dająca trwały efekt to metalizacja próżniowa w profesjonalnym zakłdzie. Ponadto samodzielne czyszczenie niewiele nam pomoże, ponieważ metaliczna powłoka zazwyczaj bywa na tyle zniszczona, że przy pocieraniu pozostaje na szmatce.
 

Skomentuj:Dlaczego lampy słabo świecą? Czyli czas na regenerację reflektorów