Artykuł

Gdzie kupić używane części?

Naprawa samochodu nie zawsze musi wiązać się z zakupem nowych (drogich) części. Wiele elementów można zastąpić zamiennikami z drugiej ręki lub.. ze złomowiska. Podpowiadamy na co uważać podczas zakupów części używanych

Gdzie można dostać używane części najtaniej? Oczywiście na złomowisku. Ewentualnie na giełdzie lub aukcyjnych serwisach internetowych. Czy to jednak bezpieczne i warto w ogóle inwestować w „złom”? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od elementu, który chcemy zakupić. W niektórych przypadkach może wiązać się to z dużym ryzykiem, w innym używaną cześć można ocenić na oko i śmiało montować w samochodzie.

Części przede wszystkim należy podzielić na dwie grupy: elementy mechaniczne i blacharskie. Z pierwszymi należy uważać, ponieważ sprzedawca „naciągacz” może nam oferować kota w worku. Silnik, skrzynia biegów, amortyzatory – tego „gołym okiem” nie zbadamy. Nie zmienia to, jednak faktu, że czasem gra jest warta świeczki. Jeśli np. nowa automatyczna skrzynia biegów kosztuje 20 tys. zł, a używaną dostaniemy za np. 1000 zł. Nawet jeśli przy pierwszej próbie okażę się ona nie do końca sprawna to za zakup + montaż + demontaż zapłacimy zdecydowanie mniej niż za nowy egzemplarz.

Trzeba tylko uważać na elementy, które w danym modelu psują się notorycznie. Znalezienie sprawnego „automatu” np. do Mercedesa W211 czy przekładni kierowniczej do Nissana Micry są niewielkie – popyt na takie elementy znacząco przekracza podaż. Ponadto ryzyko trafienia na element w „zaawansowanym stadium rozkładu” jest ogromne. Te części psują się po prostu masowo.

>>> Zobacz na Auto Świat: Regeneracja części - spróbuj naprawić zanim wyrzucisz

W przypadku elementów karoserii (np. lusterko, błotnik, zderzak) nie występuje żadne ryzyko zakupu w stanie używanym. Bardzo często będzie to nawet lepsze i tańsze rozwiązanie niż zastosowanie nowego zamiennika.

Bez względu na opłacalność przestrzegamy przed zakupem na złomowiskach (przede wszystkim) części mających wpływ na bezpieczeństwo pasażerów np. elementów zawieszenia, układu hamulcowego czy systemów pirotechnicznych – poduszek powietrznych, napinaczy pasów itd.

RYZYKO ZAKUPU UŻYWANYCH ELEMENTÓW

KOMPLETNE SILNIKI
Za kompletny silnik benzynowy do popularnego modelu auta (o ile nie jest to jakaś szczególnie poszukiwana jednostka) trzeba zapłacić od 800 do 4 tys. zł, za diesla – od 2,5 do 10 tys. zł. Za takie kwoty nie da się wykonać poważnej naprawy silnika, o solidnym kapitalnym remoncie nie wspominając. Uwaga! Nawet jeśli sprzedawca używanego silnika daje gwarancję rozruchową, to i tak ryzykujemy, że w razie wpadki sami zapłacimy za ponowny demontaż i montaż.

RADA: Używany silnik? Czemu nie! Na rynku nie brakuje tanich jednostek, np. demontowanych z „anglików”.

 

Skomentuj:Gdzie kupić używane części?