Artykuł

Jak naprawić pilot samochodowy?

Jak naprawić pilot samochodowy? To pytanie nurtuje kierowców, kiedy ten z założenia ułatwiający życie przedmiot zaczyna być przyczyną kłopotów. Pokazujemy, co najczęściej powoduje problemy pilotów i autoalarmów oraz podpowiadamy jak je rozwiązać

Elektronika bywa niestety zawodna. Urządzenia się starzeją i z biegiem czasu także piloty samochodowe i alarmy zaczynają przysparzać właścicielom pojazdów kolejnych problemów. Włączający się bez powodu alarm, kapryśnie działający pilot lub drastyczne zmniejszenie jego zasięgu to najczęstsze usterki.

Większość urządzeń to systemy złożone (np. centralny zamek, alarm i immobiliser w jednym), a za ich sterowanie odpowiada jeden pilot. Oczywiście jest to niezwykle wygodne w codziennej eksploatacji, lecz awaria nadajnika potrafi nawet unieruchomić nasze auto na dobre. Wbrew pozorom o uszkodzenie tego urządzenia nie trzeba się starać. Wystarczy, że pilot niefortunnie upadnie na ziemię, dostanie trochę wody do środka lub unieruchomi go wyładowanie elektrostatyczne.

Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy alarm został zamontowany indywidualnie przez poprzedniego właściciela samochodu. Nasza wiedza w tym zakresie kończy się zazwyczaj na znajomości funkcji poszczególnych przycisków pilota. Wówczas nawet wizyta pogotowia alarmiarskiego często kończy się jedynie pochwałą dla instalatora za pomysłowe ukrycie elementów zabezpieczenia.

>>> Polecamy na AutoŚwiat.pl: Jak otworzyć auto bez kluczyka

Co zrobić w takiej sytuacji? Cóż, pozostaje jedynie wezwanie lawety i odholowanie auta do warsztatu. Pojawia się jednak następne pytanie. Jak znaleźć skutecznego i uczciwego fachowca? Nie jest to łatwe. Najlepiej zgłosić się do tego, który montował zabezpieczenie. Serwisy zazwyczaj przechowują dokumentację z montażu urządzenia i sprawnie rozwiążą nasz problem. Jeśli jednak jest to z różnych względów niemożliwe, poszukajmy warsztatu montującego urządzenia tej firmy, która wyprodukowała alarm znajdujący się w naszym samochodzie. Tym sposobem możemy zaoszczędzić na kosztach naprawy.

Specjaliści zazwyczaj znają typowe przypadłości i sposób naprawy urządzeń serwisowanej przez siebie marki. Unikniemy tym sposobem wymiany całego alarmu, co z pewnością zaproponuje nam fachowiec nieznający danego urządzenia. Zamiast 700 zł za nowy system, wydamy zaledwie kilkadziesiąt na naprawę własnego

Sprawdź, czy nie skopiowali pilota do alarmu!

Pozostawiając samochód w warsztacie, warto się zastanowić, czy na pewno chcemy zdradzać sposób jego zabezpieczenia, tym bardziej że zdarzały się kradzieże po wizytach w niezaufanych warsztatach z nieuczciwym personelem. Aby móc spać spokojnie, zalecamy przed przekazaniem kluczy odłączyć alarm lub ustawiać go w tzw. trybie serwisowym (zazwyczaj istnieje taka możliwość, a instrukcja urządzenia podpowie nam jak to zrobić). W żadnym wypadku nie podawajmy kodów rozbrajających nasze zabezpieczenia antykradzieżowe!

Jeśli nie istnieje taka możliwość, to zaraz po odbiorze auta sprawdźmy koniecznie czy oba posiadane piloty działają właściwie. Brak reakcji na zapasowy, przechowywany w domu nadajnik może oznaczać, że ktoś wgrał do pamięci centralki dodatkowy pilot przez co wykasowane zostało jedno z naszych urządzeń.

Skomentuj:Jak naprawić pilot samochodowy?