Artykuł

Jak naprawić układ ogrzewania tylnej szyby?

Trudno wyobrazić sobie w XXI wieku samochód bez ogrzewania tylnej szyby. Gorzej jeśli się zepsuje, a my nie wiemy jak je naprawić. Można zrobić to samodzielnie jednak niewprawionym osobom zalecamy wizytę u fachowca. Przedstawiamy podstawowe usterki i radzimy co można zrobić

Z udogodnienia jakim jest ogrzewanie tylnej szyby zwykle korzystamy w okresie jesienno-zimowym. Wnętrze samochodu paruje, dookoła nie widać nic, ale na szczęście jeden przycisk może załatwić sprawę. Zazwyczaj wtedy zauważamy, że z układem dzieje się coś niedobrego – pierwsze ścieżki nie grzeją wcale lub nagrzewają się nierówno. Wiele osób ignoruje drobne usterki, dopóki nie ograniczają one nadmiernie widoczności. To błąd! Czasem z pozoru niegroźnie niesprawności mogą doprowadzić do poważnej szkody, np. pęknięcia szyby.

Do uszkodzeń układu ogrzewania najczęściej dochodzi w sposób przypadkowy i są to usterki mechaniczne. Np. podczas mycia szyby od wewnątrz, gdzie poprowadzone są ścieżki grzewcze. Będąc nieostrożnym można łatwo zarysować włókna, przerwać je lub oderwać końcówki przyłączy.

>>> Polecamy na AutoŚwiat.pl: przegląd elektryki w samochodzie

Inne awarie związane z układem grzewczym szyby tylnej wynikają ze starzenia się elementów. Po kilku latach eksploatacji materiały, z których wykonane są przyłącza, szyny doprowadzające prąd i same ścieżki grzewcze mogą zacząć korodować. Zazwyczaj wiążę się to z wymianą szyby na nową, ponieważ naprawa zniszczonej bywa nieopłacalna – wkrótce problem pojawi się ponownie, a w przypadku niektórych modeli naprawianie jest nawet droższe od zakupu drugiej szyby.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy dojdzie do nietypowych uszkodzeń jak np. grzanie punktowe (powstawanie łuku elektrycznego o wysokiej temperaturze w miejscu mikrouszkodzenia włókna). Co może być przyczyną? Choćby drobinki piasku, które zawieruszyły się na szmatce podczas mycia szyby bądź próba naprawienia ścieżki nieodpowiednim materiałem. Nie lekceważmy uszkodzonego układu grzewczego! Może doprowadzić do pęknięcia szyby!

Naprawa przerwanej ścieżki grzewczej sama w sobie nie należy do trudnych czynności. Problem tak naprawdę pojawia się w momencie diagnozowania przyczyny awarii oraz lokalizacji uszkodzonego miejsca. Poniżej przedstawiamy najczęstsze awarie ogrzewania szyby tylnej i koszty naprawy.
 

Skomentuj:Jak naprawić układ ogrzewania tylnej szyby?